Opintosuoritusten korvaaminen ja hyväksilukeminen
LOPS2021
Musiikkilinjan musiikin opintojaksosuorituksia voi korvata vain sisällöiltään ja tavoitteiltaan vastaavilla opinnoilla. Musiikkioppilaitoksen perusasteen opinnot voidaan hyväksilukea vain, jos kyseiset opinnot on suoritettu lukioaikana. Arviointina on suoritusmerkintä.
Musiikkioppilaitoksen opintoja hyväksiluetaan Kuhmon yhteislukiossa seuraavien vastaavuustaulukkojen mukaan:
- Musiikin perusteet 2 1 op (läsnäolo: puolet opintojaksosta)
- Musiikin perusteet 3 2 op (hyväksiluku: opintojakso ML6.4)
- Musiikkitieto, perustaso 2 op (hyväksiluku: opintojakso ML3)
- Teoria, opistotaso 4 op (hyväksiluku: opintojakso ML6.5)
- Säveltapailu, opistotaso 4 op (hyväksiluku: opintojakso ML6.6)
- Harmoniaoppi, opistotaso 4 op (hyväksiluku: opintojakso ML6.7)
- Musiikkitieto, opistotaso 4 op (hyväksiluku: opintojakso ML6.8)
- Yhteismusisointi 2 op / lukuvuosi
- Solistiset opinnot 2 op / lukuvuosi
Kuhmon musiikkiopiston kesämuusikkokoulutus ja kesämuusikkotoiminta
Musiikkilinjan opiskelija voi suorittaa lukioaikanaan yhteismusisointiopintojaksoja (ML13.1-ML13.3) osallistumalla musiikkiopiston järjestämään Kuhmon kesämuusikkokoulutukseen ja toimimalla Kuhmon kaupungin kesämuusikkona. Kurssit arvioidaan suoritusmerkinnällä.
LOPS2016
Musiikkilinjan musiikin kurssisuorituksia voi korvata vain sisällöiltään ja tavoitteiltaan vastaavilla opinnoilla. Musiikkioppilaitoksen perusasteen opinnot voidaan hyväksilukea vain, jos kyseiset opinnot on suoritettu lukioaikana. Arviointina on suoritusmerkintä.
Musiikkioppilaitoksen opintoja hyväksiluetaan Kuhmon yhteislukiossa seuraavien vastaavuustaulukkojen mukaan:
Kurssikertymä eri musiikin perusasteen ja musiikkiopistoasteen aineissa
- Teoria ja säveltapailu 2/3: 1 kurssi
- Teoria ja säveltapailu 3/3: 2 kurssia
- Musiikkitiedon peruskurssi : 2 kurssia
- Musiikkitieto I : 2 kurssia
- Teoria I : 2 kurssia
- Säveltapailu I : 2 kurssia
- Harmoniaoppi : 2 kurssia
- Yhteismusisointi : 1 kurssi/lukiovuosi
- Solistiset opinnot : 1 kurssi/lukiovuosi
Kuhmon musiikkiopiston kesämuusikkokoulutus ja kesämuusikkotoiminta
Musiikkilinjan opiskelija voi suorittaa lukioaikanaan yhteismusisointikursseja (ML11.13-ML11.15) osallistumalla musiikkiopiston järjestämään Kuhmon kesämuusikkokoulutukseen ja toimimalla Kuhmon kaupungin kesämuusikkona. Kurssit arvioidaan suoritusmerkinnällä.