Jaksokalenteri

Lukuvuoden 2019 – 2020 työajat

1. jakso to 8.8. – pe 27.9.

  • koulu alkaa to 8.8. klo 9.00
  • ryhmäytymisiltapäivä lukion aloittaville to 8.8. klo 12.50 – 15.30
  • tutoreiden tunti lukion aloittaville ma 12.8. klo 14.15 – 15.30
  • uusintakoe ti 13.8. klo 12.10 (5. jakson hylätyt kurssit, ilm. ke 12.6. mennessä)
  • korotuskoe pe 16.8. klo 12.10 (ilmoittautuminen  ke 12.6. mennessä)
  • koulukuvaus ke 21.8. klo 11.00 – 15.00
  • yo-koeinfo syksyn kirjoituksiin osallistuville to 22.8. klo 9.25
  • lukion aloittavien kotiväenilta ke 28.8. klo 18.00
  • nahkiaiset  to 29.8. klo 18.00 alkaen
  • syysvirkistäytymispäivä ke 11.9. klo 12.50 -15.30
  • yo-kokeet ma 16.9. – to 3.10.

Koeviikko ke 18. – pe 27.9. (alkaa iltapäiväkokeilla ke 18.9. klo 12.10)

2. jakso ma 30.9. – ti 26.11.

  • Opiskelijan Kajaani – AMK:n avoimet ovet -tapahtuma 17-ryhmille ke 9.10. (?)
  • taksvärkkipäivä ke 9.10. (?)
  • ryhmänohjaustunti ma 7.10. klo 12.50 – 14.05
  • 1. jakson uusintakoe  ti 8.10. klo 12.10. (ilmoittautuminen ma 7.10. mennessä)
  • abien ylimääräinen uusintakoe  to 10.10. klo 12.10 (ilm. ma 7.10. mennessä)
  • syysloma viikolla 42 ma 14.10. – pe 18.10.
  • LOPS-päivä pe 25.10.
  • ylioppilastutkinnon koeinfo kevään kirjoituksiin ilmoittautuville ti 29.10. klo 9.25
  • kevään yo-kokeisiin osallistuvien kotiväenilta to 31.10. klo 18.00
  • abipäivä Oulun yliopistolla ryhmät 17AB ke 6.11.(?)
  • ilmoittautumisaika kevään yo-kokeisiin päättyy  tutkinnon aloittavien osalta ke 20.11.
  • ilmoittautumisaika kevään yo-kokeisiin päättyy tutkintoa jatkavien osalta to 28.11.

Koeviikko pe 15. – ti 26.11. (alkaa iltapäiväkokeilla pe 15.11. klo 12.10)

3. jakso ke 27.11. – pe 31.1.

  • itsenäisyyspäivän juhlallisuudet, syksyn yo-juhla to 5.12. klo 14.00, koko koulu osallistuu
  • itsenäisyyspäivä pe 6.12.
  • ryhmänohjaustunti ti 10.12. klo 14.15 – 15.30
  • abeille jatko-opintojen päivä ti 10.12. klo 9.25 – 11.30 (?)
  • 2. jakson uusintakoe to 12.12. klo 12.10 (ilmoittautuminen ti 10.12. mennessä)
  • joulukirkko ja glögijuhla pe 20.12.
  • joululoma la 21.12.2019 – ma 6.1.2020
  • lopputentteihin ilmoittautuminen päättyy ma 13.1.
  • ylioppilastutkinnon koeinfo ma  20.1. klo 12.50, mukana aineryhmien edustajat
  • 9. luokat tutustuvat lukioon ti 28.1. klo 13.30 – 15.00

Koeviikko ke 22.1. – pe 31.1. (alkaa iltapäiväkokeilla 22.1. klo 12.10)

4. jakso ma 3.2. – ke 1.4.

  • 18- ja 19-ryhmien ainevalintaesittely lv 2020 – 2021 ainevalintoja varten ti 4.2. klo 12.10 – 12.40
  • abien ryhmänohjaustunti ti 4.2. klo 14.15 – 15.30
  • penkinpainajaiset  to 6.2.
  • wanhojen päivä pe 7.2.
  • ryhmänohjaustunti  ma 17.2. klo 14.15 – 15.30
  • lukuvuoden 2020 – 2021 kurssivalinnat Wilma-ohjelmaan ke 19.2. klo 9.25 alkaen.
  • 3. jakson uusintakoe to 20.2. klo 12.10 (ilmoittautuminen ti 18.2. mennessä)
  • talvivirkistäytymisiltapäivä ke 26.2. klo 12.50 (mahdollista, että pidetään myöhemmin keväällä)
  • talviloma ma 2. – pe 6.3.
  • kirjalliset yo-kokeet  ti 10.3. – to 26.3

Koeviikko ma 23.3. – ke 1.4. (alkaa iltapäiväkokeilla 23.3. klo 12.10)

5. jakso to 2.4. – la 30.5

  • ryhmänohjaustunti  to 9.4. klo 8.30 – 9.15
  • pääsiäisloma pe 10. – ma 13.4.2020
  • 4. jakson uusintakoe ke 15.4. klo 12.10 (ilmoittautuminen to 9.4. mennessä)
  • korotuskoe ke 22.4. klo 12.10 (ilmoittautuminen to 9.4. mennessä)
  • ylioppilaskirjoitusten info syksyn kirjoituksiin ilmoittautuville  ke 29.4. klo 12.50
  • simapäivänavaus to 30.4. klo 9.25
  • vappu pe 1.5.
  • kaikki lukiokurssit oltava abeilla valmiina ja arvosteluina viimeistään ma 4.5.
  • kurssitarjotin lukuvuodelle 2020 – 2021 valmis  to 7.5.
  • täydennysvalintainfo ja valinnat Wilmaan ma 11.5.
  • lukuvuoden päätöstilaisuus ja stipendien jakaminen 1. ja 2. vuoden opiskelijoille salissa ti 26.5. klo 9.25
  • ilmoittautumisaika syksyn yo-kokeisiin päättyy ke 20.5. yo-kirjoitukset aloittavien osalta ja ma 1.6. aiemmin osallistuneiden osalta
  • helatorstai to 21.5.
  • ylioppilasjuhla la 30.5.2020 klo 12.00 Kuhmo-talolla

Koeviikko ti 19.5. – pe 29.5. (alkaa iltapäiväkokeella 19.5. klo 12.10)